fbpx
film slubny cena maly

Kamerzysta - cena. Skąd bierze się cena filmu ślubnego?

Planując ślub, wiele par młodych stoi przed decyzją, czy zainwestować w profesjonalny film ślubny. Często pierwszą reakcją jest zaskoczenie ceną. Dlaczego więc film ślubny jest tak kosztowny? Mogłoby się wydawać, że to przecież tylko jeden dzień pracy i to jeszcze jakiej przyjemnej. Aby zrozumieć, skąd bierze się cena, warto zajrzeć za kulisy pracy filmowca ślubnego.

1. Umiejętności

 Filmowiec ślubny to nie tylko operator kamery, ale także reżyser, montażysta, kolorysta, a czasem nawet dziennikarz w jednym. Każda z tych dyscyplin wymaga ciągłego szkolenia i doskonalenia się. Rozwijanie umiejętności jest niezbędne, aby móc opowiedzieć historię Waszego ślubu w sposób, który wzrusza i zachwyca. Inwestycja w ciągłe doskonalenie i utrzymywanie wysokiego poziomu usług ma swoje odzwierciedlenie w cenie.

2. Doświadczenie

Ceremonie ślubne i przyjęcia potrafią być nieobliczane i nieprzewidywalne. Nagłe zmiany pogody podczas przyjęć plenerowych, braki w dostawach prądu, czy chociażby wyjątkowo nieżyczliwy ksiądz. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu profesjonalny filmowiec ślubny dostarczy jakościowy film w każdych warunkach. Doświadczenie to też umiejętność współpracy z filmowanymi osobami. Otwartość, zachęcanie do zwierzeń i tworzenie luźnej atmosfery to nie są elementy, na które Pary często zwracają uwagę przy wyborze filmowca, a powinny. Odpowiednie flow i umiejętność uchwycenia autentycznych emocji to coś co dużo lepiej poprawi jakość filmu niż najdroższa kamera. A jak już jesteśmy przy kamerach…

3. Profesjonalny sprzęt

Zaawansowany sprzęt filmowy, który jest niezbędny do uzyskania wysokiej jakości obrazu i dźwięku, stanowi znaczącą część kosztów. Profesjonalne kamery, stabilizatory, mikrofony, oświetlenie, dron – to wszystko ma swoją cenę. Do tego oczywiście trzeba też zainwestować w komputer, który nie spłonie przy próbie montażu dużych plików filmowych. Praktycznie co roku potrzebne są nowe większe dyski pamięci. Technologie rozwijają się tak szybko, że czasem już po 3-4 latach sprzęt wymaga aktualizacji. Swoją cenę trzeba też zapłacić za subskrybcję banku muzyki i oprogramowania do montażu.

4. Zaangażowanie

 Często zdarza się, że filmowcami ślubnymi są osoby, dla których jest to dodatkowe zajęcie. Nie musi to być jednoznaczne z gorszą jakością, ale uwierzcie, że możecie liczyć na dużo większe zaangażowanie od filmowca, dla którego jest to główne zajęcie. Możecie mi uwierzyć, bo sam tak zaczynałem. Będąc studentem, dla którego była to dodatkowa praca, oczywiście też się starałem, ale jednak nie czułem pełnej odpowiedzialności. Dopiero gdy założyłem swoją firmę i pracowałem na opinię klientów, zaangażowałem się z pełną mocą w cały proces.
Dlatego inwestując odpowiednie pieniądze w film ślubny możecie mieć pewność, że osoba za niego odpowiedzialna będzie kompetentna, a swoją pracę będzie brać na poważnie.

5. Czas

Filmowanie ślubu to nie tylko praca w dniu ceremonii. Filmowiec spędza znaczny czas na planowaniu, konsultacjach z parą młodą, śledzeniu trendów, szukaniu inspiracji. Dzień ślubu to często ponad 10 godzin ciągłej pracy. Jednak najwięcej czasu pochłania postprodukcja: selekcja materiału, dobór odpowiedniej muzyki, montaż, kolor korekcja, a to wszystko wymaga precyzji i dużego skupienia. Nie zawsze też pierwsze pomysły na montaż okazują się właściwe. Czasem potrzeba nieco więcej czasu, żeby zastanowić się jak konkretną scenę najlepiej zmontować. Wyższa wartość usługi bierze się więc z tego, że na każdy film mogę poświęcić odpowiednią ilość czasu.

Dobry kamerzysta ślubny potrafi się przemieszać bezszelestnie jak duch i być w dwóch miejscach na raz 🙂

zdjęcie: Vira Kosina-Polańska

6. Indywidualne podejście

Każdy film jest unikalny i dostosowany do historii oraz preferencji pary młodej. Choć plan dnia ślubu często jest do siebie podobny, to już wydarzenia nierzadko zaskakują. Profesjonalista poświęca czas na zrozumienie Waszych oczekiwań, co wymaga indywidualnego podejścia i często dostosowywania koncepcji filmu. Już nasz pierwsze spotkanie to nie tylko załatwienie formalności. Staram się Was poznać, trochę otworzyć. Dowiedzieć się co Wam się podoba, co lubicie robić. Dzięki temu mogę przygotować bardziej dostosowany do Was film.

6. Ograniczona liczba dostępnych terminów

Filmowanie ślubów to sezonowa praca, z największym zapotrzebowaniem w cieplejszych miesiącach. Ograniczona liczba sobót w sezonie oznacza, że filmowiec może obsłużyć tylko określoną liczbę wesel, co wpływa na ekskluzywność i cenę usługi. Staram się też pilnować maksymalnej liczby realizowanych rocznie zleceń. Nie chciałbym, żeby za duża ilość pracy wpłynęła na jakość realizowanych przeze mnie filmów. 

Odtwórz film na temat kamerzysta cena

Film ślubny - cena

Mam nadzieje, że teraz rozumiecie skąd bierze się cena moich usług. Jest to mieszanka mojego doświadczenia, zaangażowania, kosztów sprzętu, czasu, umiejętności oraz indywidualnego podejścia. Wynagrodzenie ma pozwolić mi na prowadzenie firmy bez skupianiu się na kombinowaniu czy szukaniu tanich podwykonawców. 
Inwestując odpowiednie pieniądze w profesjonalnego filmowca, nie tylko zyskujecie bezcenną pamiątkę, ale także pewność, że Wasz dzień zostanie uwieczniony z należytą starannością i profesjonalizmem.

Dobry film ślubny to inwestycja. Choć jednorazowo wydatek może wydawać Wam się spory, to pamiętajcie, że film ślubny kupujecie na całe życie. Atrakcje weselne, dekoracje, czy stylizacje, choć równie ważne to niestety przeminą. Zostanie z Wami tylko pamiątka w postaci filmu i zdjęć. Od Was zależy czy będzie to pamiątka do której będzie warto wracać. 

adam głuch kamerzysta kraków

zdjecie: Studio Mandala

Przeczytaj również: